#webinarium Samodzielna obudowa kotwowa

JSW Innowacje

29 grudnia 2020

Wraz z Akademią Górniczo-Hutniczą zapraszamy na wykład online prowadzony przez mgr inż. Jerzego Ficka pt. "Samodzielna obudowa kotwowa - szansą czy alternatywą dla polskiego górnictwa węgla kamiennego?". Webinarium będzie dostępne bezpłatnie poprzez kanał YouTube.

Kiedy?

13.01.2021 od godziny 15:00.

Gdzie?

Zapraszamy do zapisów i oglądania na kanale YouTube Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH w Krakowie.

Temat wykładu online: „Samodzielna obudowa kotwowa – szansą czy alternatywą dla polskiego górnictwa węgla kamiennego?”

W przeciągu ostatnich kilku lat w kopalniach JSW wzrosło zainteresowanie możliwościami stosowania obudowy kotwowej. Stanowi ona alternatywę dla stosowanej obudowy łukowej zarówno ze względów technologicznych jak i ekonomicznych,. Zastosowanie kotwi w warunkach kopalń JSW zrodziło potrzebę stosowania odpowiedniej metodyki projektowania jej parametrów, przyjmując do obliczeń dane określone poprzez badania laboratoryjne i kopalniane (in situ) oraz uwzględniając warunki górniczo-geologiczne i techniczne występujące w analizowanym rejonie.

Obciążenie na obudowę wyrobiska wywołują przede wszystkim rozwarstwione skały stropu bezpośredniego. Należy jednak zauważyć, że oprócz ciężaru własnego skał, które ulegają spękaniu, na obudowę działają również siły wynikające z przemieszczenia się skał w wyniku plastycznego i reologicznego odkształcenia się górotworu. Dla skał kruchych rozmiary potencjalnych stref zniszczenia lub spękań określa się zwykle na podstawie porównania pola naprężeń w modelu sprężystym z charakterystykami jednorodnego lub warstwowego masywu skalnego, z uwzględnieniem osłabienia wytrzymałości na kontakcie warstw.

Dokładna ocena wytężenia obudowy współpracującej z górotworem wymaga określenia reakcji górotworu będącej funkcją sztywności układu obudowa-górotwór. Ogólnie przyjmuje się, że przeznaczeniem obudowy, szczególnie w przypadku obudowy wyrobisk przyścianowych, jest wytworzenie oporu przemieszczającym się do wyrobiska warstwom skalnym oraz zwiększenia wytrzymałości i stateczności otaczających wyrobisko skał. Uwzględniając powyższe w wystąpieniu omówione zostaną doświadczenia i spostrzeżenia w trakcie realizacji projektu badawczego w zakresie samodzielnej obudowy kotwowej.

O autorze

Mgr inż. Jerzy Ficek – ukończył Politechnikę Śląską w Gliwicach na Wydziale Górnictwa i Geologii, kierunek: górnictwo i geologia, specjalizacja: organizacja i ekonomika górnictwa oraz studia podyplomowe z zakresu geofizyki stosowanej – geofizyka górnicza na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska; Bogate doświadczenie zawodowe uzyskane jako Kierownik Działu Tąpań, Obudowy i Kierowania Stropem, doradztwo i usługi szkoleniowe, a także rzeczoznawca ds. ruchu zakładu górniczego, w zakresie: obudowy kotwowej, obudowy zmechanizowane i obudowy szybów.

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.