Wodoru do pełna, proszę

JSW Innowacje

3 grudnia 2019

fot pixaoppa

Wodorowe ogniwa paliwowe mogą znaleźć zastosowanie w górnictwie o czym wspomniano w ciekawostce "Kupię skodę na wodę, albo wodorowe wozidło technologiczne", niemniej jednak technologia ta ma o wiele szersze spektrum możliwych zastosowań.

Obecny status tej technologii oraz jej perspektywy na przyszłość, zostały opisane w artykule z maja 2019 r., pod afiliacją Arkansas Tech University. We wstępie wspomniano, że niebezpieczne zanieczyszczenia, pochodzące z pojazdów napędzanych paliwami konwencjonalnymi spowodowały, że świat nauki podążył w kierunku przyjaznych dla środowiska źródeł energii.

Jednym z nich jest właśnie wodór, świetnie sprawdzający się jako bezemisyjne paliwo napędowe. W publikacji możemy zapoznać się także z zasadami działania ogniw paliwowych. Autorzy dokonują przeglądu najnowszych osiągnięć, w zakresie silników, wykorzystujących tę technologię w kontekście możliwości wykorzystania wodoru jako głównego paliwa w systemach transportowych.

Z uwagi na to, że wodór jest jednym z najbardziej wydajnych nośników energii, ogniwo paliwowe może wytwarzać energię prądu stałego do napędzania samochodu elektrycznego. Dzięki integracji wodorowego ogniwa paliwowego z akumulatorami i układu sterowania, możliwe jest stworzenie zrównoważonego samochodu hybrydowego.

ŹRÓDŁA:
https://www.researchgate.net/publication/333446536_Hydrogen_Fuel_Cell_Vehicles_Current_Status_and_Future_Prospect

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.