Woodsmith Mine

JSW Innowacje

16 listopada 2019

Fot. https://siriusminerals.com/our-project/woodsmith-mine/

Kopalnia jako element krajobrazu. Wiele emocji wzbudza planowanie otwarcia kopalni rud cynku i ołowiu w okolicach Zawiercia. Przyzwyczailiśmy się już bowiem, że pojęcia ,,przemysł wydobywczy” i ,,dobrostan środowiska” wykluczają się wzajemnie.

Ale czy taka sytuacja musi być regułą? Okazuje się, że w krajach, w których przykłada się szczególną wagę do ochrony środowiska,  istnieją projekty budowy kopalń na terenach chronionych. Jednym z nich jest – zlokalizowany w Wielkiej Brytanii – Woodsmith Mine Project – projekt budowy kopalni na terenie Parku Narodowego North York Moors. Co ciekawe, pomysł cieszy się nawet podobno niejakim wsparciem okolicznej ludności, dostrzegającej być może walory otwierającego się rynku pracy.  Nie ucierpi też pejzaż parku – infrastruktura kopalni dyskretnie wtopiona zostanie w otaczający krajobraz. Większość infrastruktury będzie zlokalizowana pod ziemią , budynki powierzchniowe zostaną ograniczone do minimum, a cały teren zostanie zagospodarowany i osłonięty przez istniejące lasy. Aby dodatkowo zmniejszyć ilość widocznej infrastruktury przemysłowej, wydobyty surowiec transportowany będzie podziemnym tunelem o średniej głębokości 250m na odległość 37 km, do zakładu przeróbczego w Tesside, a więc daleko poza teren parku.

 

ŹRÓDŁA:
https://siriusminerals.com/our-project/approvals/
https://siriusminerals.com/our-project/

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.