Wpływ temperatury na właściwości mechaniczne i urabialność soli kamiennej

Akademia Górniczo-Hutnicza

20 stycznia 2020

Próbka podczas testu. Fot https://content.sciendo.com/downloadpdf/journals/ntpe/2/1/article-p384.pdf

Wydobycie soli w kopalniach podziemnych stanowi około 16% całkowitej produkcji soli na świecie. W trakcie drążenia wyrobisk w górotworze solnym na kontakcie noży obracającej się głowicy kombajnu ze skałą, powstaje siła tarcia czemu towarzyszy dodatkowo wzrost temperatury.

Generalnie wraz ze wzrostem temperatury sól staje się coraz mniej plastyczna, a wielkość tych zmian zależy od domieszek innych minerałów. W artykule przedstawiono wyniki badań laboratoryjnych przeprowadzonych na foremnych próbkach solnych. Analizie poddano wyniki uzyskane podczas oznaczania wartości wytrzymałości na ściskanie, rozciąganie, wymuszone ścinanie oraz modułu Younga, liczby Poissona, wskaźnika skrawalności i kąta bocznego rozkruszenia. Wymienione badania przeprowadzono na próbkach, których temperatura wynosiła około 20oC oraz na próbkach ogrzanych do temperatury 50oC i 80oC. Wykazano, że wraz z temperaturą następuje wzrost wytrzymałości na ściskanie i rozciąganie oraz wzrost odkształcalności podłużnej i poprzecznej soli. Następuje jednak spadek wytrzymałości na ścinanie. W przypadku wartości wskaźnika skrawalności i kąta bocznego rozkruszenia również zanotowano ich spadek podczas skrawania ogrzanych próbek. Zmiana procentowa oznaczanych parametrów w zadanym 60-stopniowym zakresie temperatur sięgała nawet kilkudziesięciu procent.

Autorzy:

Piotr Małkowski, Krzysztof Kotwica, Łukasz Bednarek, Grzegorz Stopka

ŹRÓDŁA:
https://content.sciendo.com/downloadpdf/journals/ntpe/2/1/article-p384.pdf

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.