Wpływ wybranych czynników na wypiętrzanie spągu wyrobisk korytarzowych – badania in situ

Akademia Górniczo-Hutnicza

6 listopada 2020

Zjawisko wypiętrzania spągu zachodzi praktycznie w każdym typie górotworu i na każdej głębokości towarzysząc drążeniu tuneli oraz wyrobisk górniczych. Pomimo swojej uciążliwości dość rzadko jest badane ze względu na złożony charakter procesu oraz wiele czynników powodujących deformacje skał spągowych.

W celu ilościowego określenia wpływu wybranych czynników na wypiętrzanie spągu w niniejszym artykule przedstawiono analizę wyników pomiarów in-situ wykonaną w trzech wyrobiskach chodnikowych kopalń węgla na 15 stacjach pomiarowych. Pomiary trwały od 129 do 758 dni. Jako kluczowe czynniki wpływające na wypiętrzanie spągu uznano zawodnienie i przecinanie wyrobiskiem stref uskokowych. Zabudowane bazy pomiarowe znajdowały się zatem w miejscach lokalnych uskoków oraz w miejscach dopływu wody. Dla porównania wyników zabudowano także bazy w miejscach, gdzie górotwór nie był poddany oddziaływaniu żadnych czynników poza naprężeniami wynikającymi z głębokości zalegania wyrobiska. Wyrobiska drążone były w różnych skałach i zalegały na różnej głębokości od 750 do 1010 m.

ŹRÓDŁA:
https://www.researchgate.net/publication/345161315_The_Effect_of_Selected_Factors_on_Floor_Upheaval_in_Roadways-In_Situ_Testing

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.