Wydobycie węgla z głęboko zalegających pokładów

JSW Innowacje

20 marca 2020

fot. hangela z Pixabay

Eksploatacja surowców mineralnych wiąże się z koniecznością sukcesywnego sięgania po coraz głębiej zalegające złoża. Wpływa to, z jednej strony na zwiększenie zagrożeń naturalnych, gdyż w związku ze wzrastającymi naprężeniami dochodzi często do wstrząsów i tąpnięć w wyrobiskach przygotowawczych, z drugiej zaś - na technologiczne problemy, związane ze skrępowaniem eksploatacji. Sytuacja ta stanowi więc poważny problem dla branży wydobywczej.

Próbę zmierzenia się  z tym wyzwaniem podjęli m.in. naukowcy z China University of Mining and Technology, Southern Illinois University, Russian Academy of Natural Sciences oraz National Academy of Inventors (USA).  Efekty swoich działań opisali  w czasopiśmie Minerals w marcu 2017 roku.

W swoim artykule przedstawili opatentowany ścianowy system eksploatacji z dwupoziomowymi chodnikami przyścianowymi (ang.: „Longwall Mining with Split-level Gate roads (LMSG)”).  Nowatorska metoda zakłada lokalizację chodników przyścianowych na różnych wysokościach względem stropu lub spągu pokładu. Inaczej mówiąc, chodniki zlokalizowane są w pokładzie, ale na różnych jego poziomach. Metoda ta ma umożliwić eksploatację głęboko zalegających pokładów węgla bez pozostawiania konwencjonalnych filarów między kolejnymi ścianami wydobywczymi. Konwencjonalny filar o przekroju prostokątnym, dzięki zastosowaniu LMSG przekształcony zostaje w mały filar o przekroju trójkąta. W konsekwencji chodnik przyścianowy kolejnej ściany może być zlokalizowany wzdłuż lub pod zrobami ściany uprzedniej, gdzie występują niższe naprężenia.

Analizy teoretyczne oraz próby modelowania fizycznego i numerycznego wykazały, że w taki sposób można znacząco poprawić stan naprężeń w skałach otaczających wyrobiska przygotowawcze oraz w konsekwencji zminimalizować problemy związane ze wstrząsami i trudnością w utrzymaniu stateczności wyrobisk przygotowawczych. Rozwiązanie daje szansę na zminimalizowanie wystąpienia zagrożeń tąpaniami.

ŹRÓDŁA:
https://www.researchgate.net/publication/316230304_A_Novel_Longwall_Mining_Layout_Approach_for_Extraction_of_Deep_Coal_Deposits

Coworking - Możliwość udostępnienia sali spotkań w Katowicach dla społeczności innowatorów, Skontaktuj się z nami: kontakt@nowylevel.pl

Informujemy, że strona używa plików cookies wyłącznie w celach wskazanych w Polityce Prywatności. Jeżeli nie blokujesz tych plików, rozumiemy przez to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia więcej informacji. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies, kliknij Akceptuję.